Author Archive ikaya

Giriş

EEE2019 Microprocessors Dersi Öğrencileri için Google classroom Microprocessors Aut.   Classroom Code: dh4r2z2

ELK2021 Mikroişlemciler Dersi Öğrencileri için Google Classroom ELK2021 Mikroişlemciler Classroom Code: emzop5w

ELK3014 Mikroişlemciler Google Classroom Sınıfı Mikroislemciler 2021 Bahar    Code g24wyso,  8.3.2021

EEE3006 Microprocessors Google Classroom Sınıfı Microprocessors Spring 2021  Code 4sbyaip, 8.3.2021

 

Merhaba,

2020/2021 öğretim yılı gene salgın koşullarında başlamaktadır. Bu eğitime negatif etki gibi gözükebilir. Ancak, benim dersimde bunu pozitife çevirmek mümkündür.

Yapılması gerekenler.

  1. Orta düzeyde bir bilgisayar edinin. Eğer bunda gerçekten problem yaşıyorsanız. Bölüm başkanına (ihaltas@altas.org) ve bana (ikaya@ktu.edu.tr) bildirin. Üniversitemiz size bilgisayar sağlamamaktadır, ancak geçen dönem ki istenmeyen durumların önüne geçebilecek seviyede olduğumuzu bilmenizi isterim.
  2. Bir MSP430 launchpad eğitim kiti elde edin (1,  2, 3 4)
  3. Bu sayfada ders videoları kısmını izlemeye başlayın, daha sonra IAR IDE Embeded Workbench gömülü işlemci program geliştirme yazılımını bilgisyaraınıza indirip kullanacaksınız. Bu yazılımın kayıt aşamasında kod size limited versiyonunu ile kayıt yaparsanız o zaman ücret ödemeden istediğiniz sürece kullanabilirsiniz.
  4. Dersin uzaktan eğitim kısmını da takip edin, ancak derslerin gelmesini beklemeyin, yukarıda bahsettiğim videoları  derslerden önce izleyin.
  5. Eğer kendinizi yetiştirmek, aranır bir mühendis olmak, bulunduğunuz yerde etrafınızdaki teknik problemlere doğrudan çözüm bulmak, yaşadığınız çevrede aranır ve bu çevreyi etkileyen biri olmak istiyorsanız. Mikroişlemciler dersi bu yolda size çok ciddi avantajlar sunmaktadır. Eğer bu düşüncede iseniz aşağıdaki Yapılmaması gerekenler kısmını okumayınız.

Sadece KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğrencisi gibi davranmanız yeter. Biz bu kimliğin arkasında yıllarımızı vererek durduk, bu kimlik hiç bir öğrencimizi istediği yolda gitmesini engellemedi, aksine her alanda destek oldu (KTÜ nün erişemediği bir kurum, kuruluş veya şirket  (Elektrik-Elektronik mühendisliği alanınıda) bildiğimiz kadarı ile olmadı. Kapıların açık olması orada kalıcı ve istenir olmamızı sağlamaz, bunu sağlayan öğrencilerimizin çabasıdır. )

Başarılar dileğimle, Ismail Kaya

Yapılmaması gerekenler.

  1. Bu ders için her istenen google da bulunmamaktadır.  Ders videoları ve uzaktan eğitim dersleri burada size yardımcı olacaktır.
  2. Bu dersin sınavlarında kopya çekmek neredeyse imkansız hale helmiştir. Zira soru havuzu sisteminde en iyi ihtimalle %20 lik bir kısımda gurup kopyası mükündür. Diğer yandan Gurup kopyasını anladığımızda bunun bedeli tarafımızca ödenmektedir, ve öğrenciler için gerekli işlemler yapılmaktadır.
  3. Bu dersin deneylerinde kişilerin becerilerini bire bir gözlemlememiz mümkün olacaktır. Bunun için bir kaç yeni sistem üzerinde çalışmaktayız. Dolayısıyla yaptığı işi görmediğimiz, bilgisini ölçemediğimiz öğrenciye not verilmeyeceğini baştan bilmenizi isterim.

Başarılar dileğimle, I. Kaya