Author Archive ikaya

Giriş

EEE219 Microprocessors Google classrooom code:

ELK2021 Mikroislemciler Google Classroom Code:

(ELK4017/ELCH409/ELKH402) Sayısal İletişim Google Classroom Code:

Mikroişlemciler Dersi Laboratuvar Kayıtları Türkçe ve İngilizce bölümleri ortak lab saatleri

DENEYLERE DEVAM ve SINAV NOTLARI GÜZ 2021,

final soru ve cevapları

Güz 2021, Deney Değerlendirmesi

Deney 1, 3-4 Kasım 2021

Deney 2

Deney 3, İnterrupt ve bellek adresleme deneyi, Bu deneyi evde(simulatörde) denerken interruptlı çalışma deneyi videoları yardımcı olacaktır. Programdaki bekleme kısımlarını kaldırarak hızlı deneme yapabilirsiniz.

Deney 4 videosu

Deney 4 12. hafta deneyi 13-14 Aralık 2021

Deney 5   deney föyü

uart_8bit.c

uart_16bit.c

uart_adc.c

Deney 6 29/30 Aralık 2021 de yapılacaktır.

Deney föyünü okumadan deneye gelmeyiniz. Donanımsal UART kullanılacaktır. UART haberleşmesi kullanırken SERIALPLOT un kapatılmaması gerekir, eğer IAR bağlantı kuramıyorsa Launchpad ın TXD jumper i sökülmüş olarak Launchpad in USB ye takılmış olması ve IAR da programın bu şekilde yüklenmiş olması gerekir.

Merhaba,

2021/2022 öğretim yılı gene salgın koşullarında başlamaktadır. Bu eğitime negatif etki gibi gözükebilir. Ancak, benim dersimde bunu pozitife çevirmek mümkündür(Bunu geçen yıl ki derslerimdeki öğrenci başarısı göstermiştir.).

Yapılması gerekenler.

  1. Orta düzeyde bir bilgisayar edinin. Eğer bunda gerçekten problem yaşıyorsanız. Bölüm başkanına (ihaltas@altas.org) ve bana (ikaya@ktu.edu.tr) bildirin. Üniversitemiz size bilgisayar sağlamamaktadır, ancak geçen dönem ki istenmeyen durumların önüne geçebilecek seviyede olduğumuzu bilmenizi isterim.
  2. Bir MSP430 launchpad eğitim kiti elde edin (1 2, 3,  4) (zorunlu degildir)
  3. Bu sayfada ders videoları kısmını izlemeye başlayın, daha sonra IAR IDE Embeded Workbench gömülü işlemci program geliştirme yazılımını bilgisyaraınıza indirip kullanacaksınız. Bu yazılımın kayıt aşamasında kod size limited versiyonunu ile kayıt yaparsanız o zaman ücret ödemeden istediğiniz sürece kullanabilirsiniz.
  4. Dersin uzaktan eğitim kısmını da takip edin, ancak derslerin gelmesini beklemeyin, yukarıda bahsettiğim videoları  derslerden önce izleyin.
  5. Eğer kendinizi yetiştirmek, aranır bir mühendis olmak, bulunduğunuz yerde etrafınızdaki teknik problemlere doğrudan çözüm bulmak, yaşadığınız çevrede aranır ve bu çevreyi etkileyen biri olmak istiyorsanız. Mikroişlemciler dersi bu yolda size çok ciddi avantajlar sunmaktadır. Eğer bu düşüncede iseniz aşağıdaki Yapılmaması gerekenler kısmını okumayınız.

Sadece KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğrencisi gibi davranmanız yeter. Biz bu kimliğin arkasında yıllarımızı vererek durduk, bu kimlik hiç bir öğrencimizi istediği yolda gitmesini engellemedi, aksine her alanda destek oldu (KTÜ nün erişemediği bir kurum, kuruluş veya şirket  (Elektrik-Elektronik mühendisliği alanınıda) bildiğimiz kadarı ile olmadı. Kapıların açık olması orada kalıcı ve istenir olmamızı sağlamaz, bunu sağlayan öğrencilerimizin çabasıdır. )

Başarılar dileğimle, Ismail Kaya