Sayısal İletişim Dersi Laboratuvarı

Sayısal İletişim Dersi Laboratuvarı

DENEY 1 sayfası

DENEY 2 sayfası

Deney 3 bir demo deneyidir, deneyin sunulmasında gözlemlenen işlemler raporlanacaktır. Bu deney Raspery PI kadar karmaşık olmayan ancak Ardunio dan çok daha yetenekli olan STM32 işlemcilerini öğrencilerin nasıl kullanabileceğini anlatmaktadır. Son dönem STM32 Nucleo bordları da Ardunio uyumlu olduğundan bu deneyin öğrenciye yararlı olacağı düşünülmüştür.

Deney 4 bir ödev deneyidir. Burada GNURadio da bulunan modulatörlerin aynı tip alçak geçiren filtreye sahip olması durumunda spektrumları çıkartılacaktır. Burada yapılan işlemlere bir örnek şekilde verilmiştir. Öğrencilerden GMSK, PSK, 8PSK, constellation modulator kullanarak, 4 QAM, 16 QAM modulasyonlarının spektrum diyagramlarını aynı graf ta ancak constellation diyagramlarını ayrı ayrı çıkaran bir program istenmektedir. Verilen örnekte GMSK ve diğer mdoülasyonlar için kullanılan Random Veri üretecinin neden farkıl olduğunu bulunuz. Bu işleme dikkat ediniz.

Laboratuvar Uygulamaları GNURadio ile yapılacaktır.

GNU Radyoyu nasıl indirip makinanıza kuracağınız, Yükleme sayfasında  açıklanmaktadır.

Eğer kurulumunuz doğru ise linkten yada linkten indireceğiniz küçük grc (grc dosyasının olduğu linke gelip sağ tuşla save as opsiyonu ile dosyayı bildiğiniz bir yere kaydedin ve bu dosyayı GNURadio Companion proğramından açın) dosyaları çalışacaktır. HER ŞEYDEN ÖNCE bazı ders videolarını incelemeniz gerekir. (giriş 1)(giriş 2)

Eğer uygulama windows ta çalışmıyor yada makinanız çok dolu ise yada uygulamayı makinanıza krumakta ve çalıştırmakta problem yaşıyorsanız.En iyi ve mutlak çalışan alternatif RUFUS ile PENTOO yu bir USB diske bootable USB disk olarak saklamak en sağlam çözümdür(videolar), ZİRA PENTOO GNURADIO NUN SON SÜRÜMÜ YÜKLENMİŞ OLARAK GELİR. Pentoo kullanırken

A.  Pentoo yu download ederken 32 bitlik  makinalarda koşmak için Pentoo x86 hardened / version: 2020.0_p20201214

B. Pentoo yu 64 bitlik makinalarda koşmak için Pentoo amd64 hardened / version: 2020.0_p20201214 versiyonu indirmeniz önerilir.

  1. Bilgisayarınızın açılırken USB boot opsiyonu ile USB den boot yapması gerekir. Bunun için bilgisayarınızın açılışta nasıl bir işlemle başlatılması gerekiği video(lar)da anlatılmaktadır.
  2. Pentoo ya şifre verirken alt cursor lu bir sifre vermeniz gerekir abcd_1234 gibi
  3. USB diskinizde yaptıklarınızın kalması için masa üstünde bir terminal açılmaıl ve terminalde “sudo flushchanges” komut yazılıp onaylanmalıdır.
  4. Eğer bilgisayarınıza virtualbox a yada VMware ye pentoo yu kurmak isterseniz. bu sanal makinaya yukarda indirdiğiniz pentoo iso dosyasını LiveCD gibi gösterdiğinizde bu LiveCD den sanal makinada pentoo açılacaktır. LiveCd de kullanıcı “pentoo” iken abcd_1234 gibi password veriniz.
  5. sanal makinada pentoo açıldığında bu makinaya pentoo yu kurmak isterseniz, pento installer i çalıştırabilirsiniz. AMA ÖNCE MASAÜSTÜNDEBİR TERMİNALDE AŞAĞIDAKİ KOMUTLARI KOŞTURMANIZ GEREKMEKTEDİR.      Önce START NETWORK MENAGER   ikonunu tıklayarak makinayı ağa bağlayın, sonra terminali açıp aşağıdaki komutları koşabilirsiniz.

sudo emerge –sync
sudo emerge -1 pentoo-installer

6. sonra pentoo installer ile doğru zaman ve yer bildirimlerini ayarlayarak kurulumu yapın

root passwordunu

kullanıcı adı ve passwordunu ayarlayın

en sonunda bootloader kurulumu yapıldıktan sonra bir önceki adım hatalı deyip sizi geri döndürecektir. Buradan Cancel ile çıkın, son adımı abort etmek kuruluma zarar vermemektedir.

7. Kurulum yapıldıktan sonra sanal makina ayarlarından storage(bellekteki) da gözüken LiveCD dosyası adını kaldırın, yoksa hep liveCD den makinayı başlatacaktır.

8. Sanal makinada pentooyu çalıştırın, bu kez kendi kullanıcı adı ve password ile girişiniz mümkün olacaktır.

Masaüstünü startx yazarak açın, settings ten keybord, Display gibi ayarlar yapabilirsiniz ancak, ağa bağlanmak için bir terminalde aşağıdaki komutları yazmanız gerekmektedir.

sudo rc-update add NetworkManager
sudo /etc/init.d/NetworkManager restart

 

Unutmayın Pentoo gentoo altyapısı ile çalışan bir LINUX kurulumudur. Türkiye de sizden önce bu kurulumu başarı ile yapabilen belkide yoktur.Bak

https://github.com/pentoo/pentoo-livecd/issues/44

Hasan Yavuz Özderya benim öğrencim.

 

NOT: GNURADIO KULLANIMI İÇİN YUKARIDA AÇIKLANANLAR BİR ÖNERİDİR. KENDİMİN BULDUĞU ÇÖZÜM, Oracle-VM sanal makinasına UBUNTUkurup UBUNTU ya GNURadio yu yüklemektir, Benim makinadaki windows a GNU radio bir kaç kez kurulup kaldırıldı, artık düzgün çalışmıyor. Pentoo yo OracleVM ye ben kuramadım, belleğim yetmedi,